Recruit4Tomorrow

Názov projektu : Podpora zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín prostredníctvom sociálneho dialógu – Recruit4Tomorrow

Trvanie : 24 mesiacov / jún 2023 – máj 2025

Koordinátor projektu : ZDRUZENJE DELODAJALCEV SLOVENIJE GIZ – ZDS (Slovinsko)

Spolupríjemcovia :

  • MUNKAADOK ES GYARIPAROSOK ORSZAGOS SZOVETSEGE – MGYOSZ (Maďarsko)
  • UNIVERZA V LJUBLJANI – UL (Slovinsko)
  • BALGARSKA STOPANSKA KAMARA – SAYUZ NA BALGARSKIA BIZNES – BIA (Bulharsko)
  • SDRUŽHENIE KONFEDERACIJA NA NEZAVISIMITE SINDIKATI V BULGARIJA – CITUB (Bulharsko)
  • VASAS SZAKSZERVEZETI SZOVETSEG – VASAS (Maďarsko)
  • SVET GORENJSKIH SINDIKATOV – SGS (Slovinsko)
  • REPUBLIKOVÁ UNIA ZÁMESTNAVATEL’OV – RUZ (Slovensko)
  • NEZAVISLE KRESTANSKE ODBORY SLOVENSKA – NKOS (Slovensko)
  • HRVATSKA UDRUGA POSLODAVACA -HUP (Chorvátsko)
  • SINDIKAT NAFTNOG GOSPODARSTVA – SING (Chorvátsko)

Pridružené organizácie : LA CONFEDERATION DES ENTREPRISES EUROPEENNES – BUSINESS EUROPE (Belgicko)

Cieľ projektu : Trh práce a zamestnanecké vzťahy v EÚ čelia zmene paradigmy, starnutiu populácie a nerovnováhe medzi ponukou a dopytom, čo spolu s epidémiou spôsobuje znižovanie počtu pracovníkov a formovanie nových prístupov riadenia ľudských zdrojov. .Hoci je mobilita v rámci EÚ právne dobre regulovaná a dobre zavedená, trh práce EÚ pociťuje veľký nedostatok pracovnej sily. Zamestnávatelia hľadajú pracovnú silu mimo EÚ; pritom čelia mnohým výzvam: administratívne bariéry, dlhé postupy, jazykové bariéry, integračné ťažkosti, nedôvera k odborom a občanom vo všeobecnosti atď. EÚ a národní sociálni partneri zohrávajú dôležitú úlohu pri vytváraní nových vzťahov na trhu práce a v politike -tvorba súvisiaca so zamestnávaním štátnych príslušníkov tretích krajín. Projekt „Podpora zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín prostredníctvom sociálneho dialógu“ bude podrobne skúmať trhy práce zúčastnených krajín a hľadať oblasti, kde je možné riešiť potreby trhu práce prostredníctvom zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.

Projekt má štyri hlavné pracovné balíky (WP), ktoré sa zameriavajú na rôzne oblasti súvisiace so zamestnávaním občanov tretích krajín a podporou sociálneho dialógu na pracovnom trhu v EÚ:

  1. WP1 – Riadenie a koordinácia projektu: Hlavným cieľom je zabezpečiť efektívnu implementáciu všetkých aktivít projektu prostredníctvom dôkladného plánovania, monitoringu a reakcií na možné prekážky. Aktivity zahŕňajú vytvorenie riadiacej štruktúry projektu, koordináciu na národnej a nadnárodnej úrovni, ako aj organizovanie partnerských stretnutí na výmenu skúseností a plánovanie ďalších krokov projektu.
  2. WP2 – Analýza súčasného stavu: Tento balík sa zameriava na výskum výziev v oblasti zamestnávania občanov tretích krajín. Zahŕňa analýzu dopytu a ponuky pracovnej sily, analýzu politiky EÚ, organizáciu fokusových skupín a prieskum medzi zamestnávateľmi, aby sa získali kvantitatívne a kvalitatívne údaje o potrebách trhu práce. Tieto výstupy prinesú hlbší prehľad o možnostiach zamestnávania občanov tretích krajín v EÚ.
  3. WP3 – Opatrenia a spoločné odporúčania sociálnych partnerov: Tento balík má za cieľ zvýšiť povedomie o iniciatívach EÚ a posilniť rolu sociálnych partnerov pri tvorbe politík zameraných na zamestnávanie občanov tretích krajín. Organizáciou národných stretnutí sa sociálni partneri budú snažiť vytvoriť zoznam opatrení a odporúčaní pre tvorcov politík s cieľom prispieť k pružnému trhu práce.
  4. WP4 – Budovanie kapacít a šírenie výsledkov: Cieľom je posilniť kapacity sociálnych partnerov prostredníctvom organizovania podujatí na výmenu poznatkov na národnej aj európskej úrovni, ako aj prostredníctvom pravidelných aktivít zameraných na zviditeľnenie projektu. Kľúčové aktivity zahŕňajú organizáciu okrúhlych stolov, workshopov pre zamestnávateľov a ďalšie komunikačné iniciatívy na podporu výsledkov projektu.

Tento projekt vytvára priestor pre posilnenie spolupráce medzi zamestnávateľmi, odbormi a tvorcami politík v oblasti zamestnávania a integrácie pracovníkov z tretích krajín, čím podporuje dlhodobú stabilitu a flexibilitu trhu práce v EÚ.