
04 mar Odborná diskusia o zamestnávaní štátnych príslušníkov tretích krajín priniesla konkrétne odporúčania
Prezidentka NKOS sa dňa 4.3.2025 zúčastnila hybridného stretnutia zainteresovaných osôb, kde boli prezentované najdôležitejšie výsledky projektu a politické odporúčania. Stretnutie zorganizovala Republiková únia zamestnávateľov SR.
Okrúhly stôl organizovaný v rámci projektu Recruit4Tomorrow, spolufinancovaného Európskou úniou, spojil kľúčových aktérov z oblasti zamestnávateľských združení, odborov, priemyslu, cestovného ruchu a akademickej sféry. Diskusia reflektovala aktuálne výzvy v oblasti pracovnej migrácie a priniesla konštruktívne návrhy na zlepšenie legislatívneho a administratívneho prostredia.
Súčasťou programu bola aj prezentácia výsledkov dotazníkového zisťovania, ktoré mapovalo reálne skúsenosti zamestnávateľov so zamestnávaním štátnych príslušníkov tretích krajín. Tieto jedinečné dáta poskytli detailný pohľad na hlavné bariéry a výzvy v oblasti pracovnej migrácie, čím vytvorili pevný základ pre následnú diskusiu a formuláciu konkrétnych odporúčaní.
Identifikované prekážky a navrhované riešenia
Účastníci podujatia poukázali na viaceré systémové bariéry, ktoré sťažujú efektívne zapojenie pracovníkov z tretích krajín do slovenského trhu práce. Medzi najzásadnejšie patrí obmedzená kvóta pre národné víza, ktorá neodzrkadľuje reálne potreby zamestnávateľov.
Zaznel návrh na jej zvýšenie, čím by sa umožnila väčšia flexibilita pri obsadzovaní nedostatkových pozícií.
Ďalším kritickým bodom bol administratívny limit na podiel zahraničných zamestnancov, ktorý môže byť pre menšie podniky neúmerne reštriktívny. Diskusia taktiež upozornila na nejasnosti pri tvorbe a aplikácii zoznamu nedostatkových profesií, keďže úrady práce postupujú v jeho interpretácii nejednotne. Neefektívnosť a dlhé čakacie doby na cudzineckej polícii boli identifikované ako významná administratívna prekážky, ktorá predlžuje proces zamestnávania a zvyšuje neistotu pre zamestnávateľov aj pracovníkov.
Legislatívny kontext a koordinácia s politikami EÚ Významná časť diskusie sa venovala aj európskym iniciatívam v oblasti pracovnej migrácie, pozičným dokumentom sociálnych partnerov a možnostiam zlepšenia koordinácie medzi slovenskou a európskou legislatívou. Zdôraznená bola potreba zjednodušenia administratívnych postupov a vytvorenia jasnejších pravidiel na zamestnávanie
pracovníkov z tretích krajín, ktoré by reflektovali hospodárske potreby a zároveň zabezpečili stabilitu pracovného trhu.
Záver a ďalšie kroky
Diskusia v rámci Recruit4Tomorrow opätovne potvrdila potrebu odbornej výmeny názorov medzi zamestnávateľmi, odborníkmi a tvorcami politík. Výstupom podujatia sú konkrétne odporúčania, ktoré môžu prispieť k úprave legislatívneho rámca a optimalizácii administratívnych procesov. Implementácia navrhovaných opatrení by mohla významne zvýšiť atraktivitu slovenského trhu práce pre kvalifikovaných pracovníkov z tretích krajín a zároveň posilniť konkurencieschopnosť domácich zamestnávateľov.
Informuje Ľubica Černá

